About the Post

Author Information

Kακη εμφανιση και ηττα με 1-0…

Την ήττα με 0-1 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Λειβαδειά από τον Λεβαδειακό πληρώνοντας την κακή εμφάνισή του στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Μοναδικός διασωθείς ο Κατσουράνης από τους πράσινους, οι οποίοι καλούνται να συνεχίσουν την τιτάνια προσπάθεια τους για κατάκτηση του τίτλου.

Μέχρι τώρα ο Παναθηναϊκός δεν είχε πληρώσει τις κακές εμφανίσεις που είχε κάνει κατά καιρούς και είχε καταφέρνει να βγαίνει από αυτές πάντα αλώβητος. Αυτή τη φορά, όμως, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν με τον ίδιο τρόπο.

Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα άφησε τον καλό της εαυτό στην Αθήνα και το πλήρωσε. Το γκολ του Μελισσά στο 81ο λεπτό στέρησε από τους πράσινους ακόμα και το βαθμό της ισοπαλίας, ο οποίος ήταν με κάθε ειλικρίνεια το μόνο που άξιζε να πάρει.

Έστω κι έτσι, όμως, οι οποίοι καλούνται να συνεχίσουν την τιτάνια προσπάθεια που έχουν κάνει για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα πέρα από κάθε προγνωστικό. Και δεν χωρά καμία αμφιβολία ότι αυτό θα κάνουν.

«Χλώμος» στο πρώτο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κυριακίδη. Οι πράσινοι είχαν όλες κι όλες τρεις καλές στιγμές να ανοίξουν το σκορ χωρίς, όμως, καμία από αυτές να θεωρείται κλασσική ευκαιρία.

Αρχικά το Τριφύλλι απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον στο 9ο λεπτό, αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε σε κόρνερ. Οι άλλες δύο ήταν μέσα στο τρίλεπτο 22′-25′, αλλά Ζέκα και Κλέιτον δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι, λοιπόν, το πρώτο ημίχρονο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τον Παναθηναϊκό με τους πράσινους να αρκούνται στην συντριπτική κατοχή της μπάλας έναντι του Λεβαδειακού.

Στο ίδιο έργο θεατές

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να μπαίνει πιο δυνατά, αλλά ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που έχασε τις πρώτες ευκαιρίες, και μάλιστα, κλασσικές.

Στο 54ο λεπτό ο Ναπολέονι έφυγε μόνος του προς την εστία του Καρνέζη, αλλά έκανε κακό κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Σαριέγκι και τρία λεπτά αργότερα το πλασέ του Φαβάλι έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Κατσουράνης κι ενώ ο Καρνέζης ήταν εξουδετερωμένος.

Η πρώτη φορά που το Τριφύλλι έφθασε με αξιώσεις στην περιοχή του Λεβαδειακού ήταν στο 60′, αλλά το πλασέ του Βιτόλο βρήκε στο κεφάλι παίκτη των γηπεδούχων. Ο βοηθός διαιτητή, όμως, έδειξε άουτ.  Στη φάση αυτή ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Κουίνσι, ο οποίος τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή με τον Χριστοδουλόπουλο.

Λίγο αργότερα, ο Ζεσουάλδο Φερέιρα αναγκάστηκε να αλλάξει λόγω τραυματισμού και τον Ζέκα ρίχνοντας στη μάχη τον Μαυρία κι ένα λεπτό μετά (76′) η κεφαλιά του Σαριέγκι πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη.

Πλέον το ρολόι του γηπέδου έδειχνε το 78ο λεπτό και ο Παναθηναϊκός ήταν αναγκασμένος να τα παίξει όλα για όλα. Ο Φερέιρα, με χαρτάκι που έδωσε στον Κατσουράνη, άλλαξε το σύστημα των πράσινων επιχειρώντας να πιέσει κι άλλο στη μεσαία γραμμή. Παράλληλα, δίπλα στον Τοτσέ βρέθηκε και ο Αντώνης Πετρόπουλος (αλλαγή στον Κλέιτον).

Ψυχρολουσία στο 81′

Την ώρα, λοιπόν, που ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο παρανα βγει μαζικά στην επίθεση, ο Λεβαδειακός κατάφερε να κάνει ό,τι δεν μπορούσαν σε όλο το ματς οι φιλοξενούμενοι.

Ήταν το 81ο λεπτό και ο Πασχάλης Μελισσάς, ο οποίος είχε μπει στον αγώνα με οδηγίες να θωρακίσει την άμυνα των Βοιωτών, νίκησε στον αέρα τους Κατσουράνη και Τοτσέ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ορέστη Καρνέζη.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης καθώς στα υπόλοιπα λεπτά οι πράσινοι δεν κατάφεραν να σώσουν τίποτα από το ματς αυτό.